Αρχική » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

10.12.2022

19.12.2022: Στρογγυλή Τράπεζα με θέμα "Η διακίνηση του έντυπου και του χειρόγραφου βιβλίου στον ελληνοβενετικό κόσμο"

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ελληνοϊταλικές Σπουδές: Ιστορία, Λογοτεχνία, Κλασική Παράδοση» και το Εργαστήριο Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν σε στρογγυλή τράπεζα με θέμα:

Η διακίνηση του έντυπου και του χειρόγραφου βιβλίου στον ελληνοβενετικό κόσμο

Με αφορμή την έκδοση του βιβλίου της Παναγιώτας Τζιβάρα, Χαμένες και Κρυμμένες Βιβλιοθήκες. Ιδιωτικές βιβλιακές συλλογές στη βενετοκρατούμενη Κέρκυρα (16ος-18ος αι.), τ. Α΄-Β΄, Εκδόσεις Άτων – Αναγνωστική Εταιρία Κερκύρας, Αθήνα 2022, τ. Α΄, σ. XXXVIII + 520, τ. Β΄, σ. XXIV+340

Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2022, 18:00

Κεντρικό κτήριο Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών